Matchups for 1st round of high school football playoffs

generic football frenzy


GRAND RAPIDS, Mich. (WOOD/AP) — The Michigan High School Athletic Association has released the schedule of matchups for the first round of football playoffs Friday and Saturday

Here are the 11-player pre-district games that feature West Michigan teams:

DIVISION 1

Region 1, District 1:

  • Hudsonville (8-1) vs. Rockford (6-3)
  • Grandville (8-1) vs. Grand Ledge (7-2)

DIVISION 2

Region 1, District 1:

  • Lowell (9-0) vs. Greenville (5-4)
  • Traverse City Central (8-1) vs. Traverse City West (6-3)

Region 1, District 2:

  • Portage Central (8-1) vs. Portage Northern (5-4)
  • Forest Hills Central (7-2) vs. Battle Creek Lakeview (6-2)

DIVISION 3

Region 1, District 1:

  • Muskegon (8-1) vs. Forest Hills Northern (5-4)
  • East Grand Rapids (7-2) vs. Cadillac (6-3)

Region 1, District 2:

  • Byron Center (8-1) vs. Zeeland East (6-3)
  • Grand Rapids Christian (8-1) vs. Zeeland West (7-2)

Region 2, District 1:

  • Edwardsburg (9-0) vs. Hamilton (6-3)
  • Stevensville Lakeshore (6-3) and St. Joseph (6-3)

Region 2, District 2:

  • Coldwater (7-2) and Battle Creek Harper Creek (7-2)

DIVISION 4

Region 1, District 1:

  • Alma (8-1) vs. Ludington (7-2)
  • Escanaba (7-2) vs. Whitehall (6-3)

Region 1, District 2:

  • Grand Rapids Catholic Central (8-1) vs. Godwin Heights (5-4)
  • Kelloggsville (8-1) vs. Allendale (7-2)

Region 2, District 1:

  • Benton Harbor (9-0) vs. Grand Rapids South Christian (5-4)
  • Hudsonville Unity Christian (7-2) vs. Three Rivers (7-2)

Region 2, District 2:

  • Lake Odessa Lakewood (8-1) vs. Battle Creek Pennfield (5-4)

DIVISION 5

Region 1, District 2:

  • Reed City (9-0) vs. Pinconning (6-3)

Region 2, District 1:

  • Ithaca (9-0) vs. Belding (5-4)
  • Muskegon Oakridge (8-1) vs. Grant (6-3)

Region 3, District 1:

  • Portland (9-0) vs. Calvin Christian (6-3)
  • Lansing Catholic (8-1) vs. Grand Rapids West Catholic (7-2)

Region 3, District 2:

  • Berrien Springs (6-2) vs. Olivet (5-4)
  • Dowagiac (6-3) and Buchanan (5-3)

DIVISION 6

Region 2, District 1:

  • Morley Stanwood (6-3) vs. Beaverton (6-3)

Region 2, District 2:

  • Ravenna (7-2) vs. Lakeview (6-3)
  • Kent City (7-2) vs. Montague (7-2)

Region 4, District 1:

  • Schoolcraft (9-0) vs. Constantine (6-3)
  • Jackson Lumen Christi (7-2) vs. Watervliet (7-2)

DIVISION 7

Region 1, District 1:

  • Traverse City St. Francis (9-0) vs. Harbor Springs (5-4)

Region 1, District 2:

  • Pewamo-Westphalia (9-0) vs. Hesperia (5-4)
  • Saugatuck (9-0) vs. Onekama (6-3)

Region 2, District 2:

  • Unionville-Sebewaing (8-1) vs. Cass City (6-3)

Region 3, District 1:

  • Cassopolis (8-1) vs. Bridgman (6-3)
  • Lawton (8-1) vs. Gobles (7-2)

DIVISION 8

Region 2, District 2:

  • Muskegon Catholic Central (9-0) vs. Mt. Pleasant Sacred Heart (5-4)

Region 4, District 1:

  • Climax-Scotts (9-0) vs. Colon (5-4)
  • St. Joseph Lake Michigan Catholic (8-1) vs. Mendon (7-2)

8-PLAYER

The pre-regional games for 8-player football featuring West Michigan teams:

REGION 3

  • Portland St. Patrick (9-0) vs. Camden-Frontier (6-1)
  • Wyoming Tri-Unity Christian (9-0) vs. Lawrence (8-1)

You can find the complete list of first-round playoff pairings for the entire state at MHSAA.com.

The playoffs continue Nov. 4-5 with district finals for 11-player teams and regional finals for the 8-player teams. The regional finals for 11-player teams will be Nov. 11-12 and semifinals for 8-player teams are Nov. 12. Semifinals for the 11-player teams are scheduled for Nov. 19, and the finals are at Detroit’s Ford Field on Nov. 25-26. The eight-player finals are Nov. 19 at Greenville High School.

—–

Inside woodtv.com:

Football Frenzy

Online:

MHSAA football MHSAA football